Din varukorg är för närvarande tom!
Requirements Engineering / On Demand
FORMAT: On Demand (onlinekurs) OMFATTNING: 2-3 timmars kursmaterial
Sista anmälningsdag
Vänligen notera att sista anmälningsdag för denna kurs är en vecka (5 arbetsdagar) före kursstart.
Kursansvarig
Telefon:
Välj telefonnummer…
E-post:
Välj e-post…
Är ni fler på företaget som vill gå On Demand-kursen?
Grupperbjudande – Small
10-100 On Demand-kurslicenser
20 % rabatt på ordinarie pris
Grupperbjudande – Medium
101-250 On Demand-kurslicenser
25 % rabatt på ordinarie pris
Grupperbjudande – Large
251-500 On Demand-kurslicenser
30 % rabatt på ordinarie pris
Grupperbjudande – Enterprise
Över 500 kurslicenser
Kontakta oss för offert
Framgångsrika projekt och system grundas i en tydlig kravbild
Krav är idag grundläggande för många roller inom utveckling och upphandling och nödvändigt för att skapa en gemensam förståelse för vad projektet skall leverera och vilka behov ni skall uppfylla.
Att ta fram en korrekt, komplett och konsistent kravbild och kunna hantera den under livscykeln är en nyckel till god kommunikation, lyckade projekt och framgångsrika system.
Onlinekursens innehåll
- Varför krav?
- Definiera intressenter och deras behov och krav
- Kategorisera krav
- Krav på krav
- Analysera och spåra krav
- Hantera krav
- Verifiering och validering
- Bygga förmågan
Målgrupp
Kursen vänder sig till alla som har behov av att få en grundläggande förståelse för kravutveckling och kravhantering (Requirements Engineering), i både teori och praktik. Du är kanske systemingenjör, kravställare, projektledare, upphandlare, utvecklingsingenjör, systemintegratör, testingenjör, driftsättare, linjechef, underhållsingenjör eller på annat sätt inblandad i utvecklingsarbete eller upphandling.
Kursens lärare
Maria Forsgren är ingenjör inom Samhällsbyggnad. Maria har varit konsult på CAG Syntell sen 2021 och arbetat med kravhantering inom såväl industri som upphandlande myndigheter. Erfarenheterna inom kravområdet spänner över praktisk tillämpning, utveckling av processer, metoder och verktyg samt utbildning.
David Göhlman är seniorkonsult på CAG Syntell och har mer än 20 års erfarenhet av att utveckla metoder och verktygsstöd för effektiv krav- och testhantering, samt att utbilda och stödja systemingenjörer inom dessa områden.
Sagt av tidigare deltagare
